Cyberbezpieczeństwo w 2022 roku

Rozwój digitalizacji oraz przejście do modelu cyfrowego mają kluczowe znaczenie pod kątem funkcjonowania różnych sektorów i branż biznesowych. Automatyzacja oraz masowe przetwarzanie danych spowodowało wzrost ataków ze strony cyberprzestępców. Obecnie są one na tyle zaawansowane, że mogą zakłócić ciągłość procesów biznesowych w organizacji, doprowadzając nawet do przestojów w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Najpopularniejsze obecnie działania ze strony hakerów to: odszyfrowywanie danych, ataki ransomware, złośliwe oprogramowanie czy phishing. Sytuacje związane z kradzieżą lub wyciekiem danych w wielu firmach występują coraz częściej i wywołują ogromne straty. Organizacje, aby móc ustrzec się przed podobnymi incydentami, powinny odpowiednio zadbać o wysoki poziom cyberbezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem ataków hakerskich oraz wyciekiem danych rośnie również dezinformacja na temat bezpieczeństwa cybernetycznego. Z tego powodu postanowiliśmy przedstawić najczęściej powielane w tym kontekście mity, które mogą narazić firmy na duże straty.

Mit 1: Hakerzy atakują tylko duże firmy i korporacje

Duże firmy są często atakowane, ale nie oznacza to, że małe i średnie przedsiębiorstwa nie mają się czego obawiać. Przeświadczenie polegające na tym, że hakerzy atakują jedynie duże firmy, wynika z medialnego nagłośnienia. Warto uświadomić sobie, że cyberprzestępcy atakują firmy bez względu na ich wielkość. Oznacza to, że nie tylko duże korporacje, ale także małe i średnie przedsiębiorstwa powinny uwzględnić to ryzyko w swojej działalności i tym samym wdrożyć odpowiednie zabezpieczenia w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Mit 2: Cyberbezpieczeństwo to ochrona wyłącznie przed atakami hakerów

Najczęściej za cyberataki i naruszenia bezpieczeństwa w sieci odpowiedzialni są hakerzy, którzy stanowią ogromne zagrożenie dla Twojej firmy. Nie możesz jednak ignorować możliwości ataków ze strony innych podmiotów np. swoich pracowników czy złośliwych insider’ów. Niejednokrotnie zdarzało się tak, że osoby zatrudnione przez nieuwagę bądź celowe działanie powodowały poważne naruszenia bez względu na wielkość i rodzaj organizacji. Dlatego tak istotne jest, aby kompleksowo zabezpieczyć firmę przed atakami nie tylko ze strony hakerów, ale także innych podmiotów zagrażających funkcjonowaniu firmy.

Hyprovision DLP - Skuteczna ochrona przed wyciekiem danych

Mit 3: Systemy do zapewnienia bezpieczeństwa danych generują duże koszty

Specjalistyczne narzędzie do zapewnienia bezpieczeństwa ma stanowić przede wszystkim wsparcie przed wyciekiem danych. Wraz z rozwojem firmy konieczne jest zainwestowanie w bardziej rozbudowane narzędzie, które wcale nie musi być drogie. Wszystko zależy od odpowiedniego określenia potrzeb i na tej podstawie wybrania zakresu oprogramowania niezbędnego do zapewnienia bezpieczeństwa. Warto przed zakupem zrobić odpowiedni research i sprawdzić, który system do ochrony przed wyciekiem danych będzie odpowiedni dla Twojej organizacji. Pamiętaj, że wyciek danych lub cyberatak może okazać się znacznie bardziej kosztowny niż zakup odpowiedniego oprogramowania.

Mit 4: Jedynie specjalista do spraw bezpieczeństwa jest w stanie zapewnić kompleksową ochronę

Dążąc do zapewnienia odpowiedniej ochrony, wcale nie musisz zatrudniać specjalisty z zewnątrz. Kompleksowe narzędzie do bezpieczeństwa IT może okazać się dużo lepszym rozwiązaniem niż przyjęcie do organizacji na pełen etat specjalisty z zakresu cyberbezpieczeństwa. Jest to nie tylko rozwiązanie, które w skali roku może okazać się bardziej optymalne pod kątem kosztów, ale także funkcjonalności. Pomogą one zautomatyzują pracę działów IT i znacząco podnieść bezpieczeństwo w organizacji.

MIT 5: Podstawowy program antywirusowy wystarczy do zapewnienia bezpieczeństwa IT

Czasy, w których dobre oprogramowanie antywirusowe czy system operacyjny były wystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa IT już dawno minęły. Obecnie technologia na całym świecie jest na tyle rozwinięta, że hakerzy bez problemu poradzą sobie z programami przeciw wirusom na Twoim komputerze. Dlatego dostępne na rynku narzędzia dedykowane są do walki z konkretnymi zagrożeniami takimi jak np. Ransomware, które wykorzystują pliki cookie czy inne dane do naruszenia bezpieczeństwa. Rozwiązania systemowe powinny obejmować ochroną nie tylko komputery, ale także połączenia sieciowe, zaporę sieciową, pocztę elektroniczną itp. w celu zminimalizowania incydentów związanych z naruszeniem danych.

Źródło:

https://blog.sagenso.com/

https://www.computerworld.pl/

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszym oprogramowaniu – skontaktuj się z naszymi konsultantami!

Zapraszamy do kontaktu!

Chętnie wyjaśnimy wątpliwości oraz odpowiemy na wszystkie pytania dot. oferowanego oprogramowania.

    Proszę o kontakt w sprawie...
    Administratorem Twoich danych osobowych jest BTC Sp. z o.o. (ul. 1 Maja 38, 71-627 Szczecin). Więcej informacji znajdziesz w polityce przetwarzania danych osobowych.