Jak wskazuje jeden z najnowszych raportów firmy DTEX systems przejście do pracy zdalnej w masowej skali z powodu pandemii w bieżącym roku znacząco zmieniło zachowania pracowników.

Raport pokazuje, że liczba pracowników, która celowo omija mechanizmy bezpieczeństwa, obejmuje wzrost aż o 450% oraz wzrost o 230% zachowań wskazujących na zamiar kradzieży danych w stosunku do poprzedniego roku.

Naruszanie procedur bezpieczeństwa

Według Security Magazine zespół DTEX odpowiedzialny za badania przeprowadził wywiady z setkami klientów i organizacji z listy Global 5000 reprezentujących zróżnicowaną próbkę firm różniących się wielkością, branżą i lokalizacją.
„Nasze ustalenia wskazują, że w 2020 r. równowaga bezpieczeństwa i zaufania pracowników została w znacznym stopniu zachwiana i obecnie znajduje się w chaosie” – mówi Mohan Koo (współzałożyciel i dyrektor techniczny DTEX Systems). Osoby znajdujące się poza budynkiem firmy nie czują na sobie nadzoru i kontroli, wobec czego stosunkowo łatwiej przychodzi im naruszanie procedur bezpieczeństwa.

Wyniki raportu

Poniżej najważniejsze wyniki raportu:
56% firm zgłosiło, że pracownicy zdalni aktywnie omijali zabezpieczenia, aby celowo zaciemniać aktywność online. To ponad 4,5 razy więcej niż w 2019 r., Co oznacza 450% wzrost w pierwszych ośmiu miesiącach 2020 r.
Ponad 70% eskalowanych incydentów widocznych dla zespołów ochrony i HR obejmowało co najmniej jedną próbę obejścia drugiej kontroli bezpieczeństwa w celu wyprowadzenia danych bez wykrycia.
Firmy zgłaszały, że pracownicy zdalni najczęściej próbowali celowo ominąć korporacyjną sieć VPN, aby zamaskować swoją aktywność online.
72% ankietowanych firm widziało próby kradzieży danych przez odchodzącego pracownika, który chciał zabrać ze sobą chronioną własność intelektualną lub nowego pracownika, który chciał wstrzyknąć IP od poprzedniego pracodawcy. Oznacza to 2,3-krotny wzrost, czyli 230%, w porównaniu z podobnymi zachowaniami obserwowanymi w 2019 roku.

Praca zdalna pracowników

Dzisiejszy świat ulega postępującej transformacji cyfrowej, której nie da się zatrzymać. Praca zdalna w obecnym czasie to nowe wyzwania, nowe wnioski również w kontekście cyberbezpieczeństwa. Wszystko ma plusy i minusy. Według badań pracownicy, którzy pracują z domu, są bardziej efektywni. Jednak zagrożenie wycieku danych przez niekontrolowanego pracownika, również wzrasta.

Dlatego tak ważne jest zadbanie o właściwe zabezpieczenie organizacji, którego podstawą jest wykorzystanie systemu pozwalającego na monitorowanie, logowanie i blokowanie szkodliwej działalności użytkownika. Bez względu na celowość jego działania. Systemu, jakim jest Hyprovision, który również pozwala na monitorowanie aktywności pracowników.

Zapraszam serdecznie do poznania systemu na bezpłatnej i niezobowiązującej, indywidualnej prezentacji, na którą można się umówić za pomocą poniższego formularza.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszym oprogramowaniu – skontaktuj się z naszymi konsultantami!

Zapraszamy do kontaktu!

Chętnie wyjaśnimy wątpliwości oraz odpowiemy na wszystkie pytania dot. oferowanego oprogramowania.

    Proszę o kontakt w sprawie...
    Administratorem Twoich danych osobowych jest BTC Sp. z o.o. (ul. 1 Maja 38, 71-627 Szczecin). Więcej informacji znajdziesz w polityce przetwarzania danych osobowych.